Dřevo jsou plíce planety

Jaké výhody představuje leštěná mosaz?


leštěná mosaz

Mosaz umí zaujmout svým typickým vzhledem, který přidává zajímavý efekt celému předmětu a místnosti. Ovšem víte, jak se o materiál leštěná mosaz starat a jaké možnosti máte, chcete-li dosáhnout stejného vzhledu jiným způsobem?

Vintage efekt a leštěná mosaz

V historii často používaná slitina mědi a zinku dává barvu podobnou zlaté, která se skvěle hodí k teplým barvám dřeva. Je proto typická jako detail lamp, nábytku, klik a úchytek na dvířka skříněk.
Například dekorativní dalekohledy, otočné glóby, nebo rámy obrazů byly také často vyrobeny z mosazi a dávali celkově luxusní efekt.

Nevýhody mosazi

Mosaz má jednu velkou nevýhodu a to, že se jedná o velmi měkkou slitinu kovu. Je tedy důležité s ní manipulovat jemně, nenechat jí ničím poškrábat, nebo něco na ni spadnout a často se o ni starat, jinak začne měnit barvu. Je potřeba jemného čištění, leštění a pravidelné údržby, která může představovat překrytí lakem či barevným sprejem v místech, která již nejdou zachránit.

Jiný kov, stejný efekt

Co se tedy v dnešní době doporučuje místo měkké mosazi, je nechat produkt vyrobit z nerezu, ale nechat jej speciální povrchovou úpravou “obarvit” na barvu mosazi bez jejích nežádoucích efektů.
Tomuto procesu se říká chemicko-tepelný proces, ve kterém se na povrchu nerezu vytvoří vrstva s nitridem titanu. Vzniklý povrch je extrémně odolný, nevyžaduje žádnou pravidelnou péči a vzhledově je velmi podobný mosazi.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit